Hypotéky pre mladých so štátnym príspevkom čaká koniec

Ak ste ešte doposiaľ nepodali žiadosť o hypotéku pre mladých so štátnym príspevkom, máte poslednú šancu, ktorá bude trvať len dokonca roka 2017. Ministerstvo financií Slovenskej republiky pripravuje novelizáciu Zákona o dani. Táto novelizácia by mala upravovať dotácie hypoték pre mladých.

V súčasnosti môžu mladí do 35 rokov získať hypotéku so štátnou dotáciou 3% ( 2% príspevok od štátu a 1% od banky). Toto úrokové zvýhodnenie sa vťahuje len na úvery s maximálnou výškou  50.000€ a na výšku hypotéky do 70% hodnoty nehnuteľnosti. Príjmová hranica na získanie takejto hypotéky je max. 1.155,70€. Pre manželský pár alebo spoludlžníkov to predstavuje hranicu 2.311,40€. Zároveň platí, že štátny príspevok vo výške 3% je poskytovaný na prvých päť rokov.

S príchodom novelizácie by sa malo všetko zmeniť

Pripravovaná novelizácia by mala stopnúť štátnu dotáciu doterajším spôsobom a nahradiť by ju mal daňový bonus, ktorí si poberatelia hypotéky budú odpisovať v daňovom priznaní jedenkrát v roku. Ak by táto novelizácia vstúpila do platnosti 1.1.2018, znamenalo by to, že si mladí si budú môcť tento daňový bonus uplatniť až v roku 2019.

Daňový bonus by mal tak mladým umožniť odpočítať si z dane polovičnú zľavu zaplatených úrokov, maximálne do výšky 400€. Úverové bonusy alebo odpočítateľné položky z dane z príjmov sú v zahraničí bežné.

Cieľom tejto novelizácie a zavedenia daňového bonusu je podľa hovorkyne Ministerstva financií Alexandry Gogovej najmä: „Zjednodušenie, sprehľadnenie systému, a zároveň aj zníženie administratívnej náročnosti poskytovania štátnej podpory k hypotekárnym úverom pre mladých.“

Odborníci z finančného sektora sú však skeptickí. Podľa nich takáto novelizácia môže mladým uškodiť. Podľa predbežných odhadov môžu mladí prísť aj o niekoľko tisíc eur. A to nie je jediný problém.

 Mladí  si budú musieť uplatnenie daňovej úľavy držať v pamäti. Ak si ju zabudnú uplatniť pri ročnom zúčtovaní, jednoducho na ňu strácajú nárok. Ďalšou nevýhodou najmä pre ľudí, ktorí počas splácania hypotéky stratia príjem alebo sa im výrazne príjem zníži, bude, že si kvôli nedostatočnému príjmu nebudú môcť tento daňový bonus uplatniť.

Spolupracujeme s partnermi