Kedy účelová a kedy radšej bezúčelová hypotéka ?

Chcete požiadať o hypotekárny úver, no neviete sa rozhodnúť či finančné prostriedky z nej chcete investovať  do nehnuteľnosti,  alebo ich chcete použiť na niečo iné ?  Poradíme vám, aký je rozdiel medzi účelovou a bezúčelovou pôžičkou a aj to, ako si správne vybrať.

Základný rozdiel vyplýva už z  názvu týchto dvoch druhov hypoték. Je ním účel.

Účelová hypotéka

Účelový typ hypotekárneho úveru (klasická hypotéka) je možné použiť na konkrétny typ účelu, ktorý je určený bankou. Účel viaže finančné prostriedky hypotéky, a preto je hypotéku možné použiť na jeden z najčastejších účelov, a to na kúpu, rekonštrukciu či stavbu nehnuteľnosti, ktoré je určená na trvalé obývanie. Účel, na ktorý vám bola hypotéka poskytnutá musíte banke aj zdokladovať, napr.:

  • kúpnou zmluvou
  • dokladmi o výstavbe
  • dokladmi o rekonštrukcií

Tento druh hypotéky však môžete použiť aj na splatenie úveru použitého na spomínané účely, alebo na získanie vlastníckeho práva k podielu na nehnuteľnosti.

Účelová hypotéka je jednou z najžiadanejších typov hypoték, a preto ju nájdete v portfóliu produktov a služieb každej banky.

Bezúčelová hypotéka

Bezúčelová hypotéka je skvelou voľbou pre tých, ktorí nechcú viazať použitia finančných prostriedkov poskytnutých hypotekárnym úverom len na jeden konkrétny účel. Finančné prostriedky tak môžu byť použité na čokoľvek. Je len na vás či ich použijete na nové auto, nový sprchový kút či zatúžite po exotickej dovolenke.

Tento druh hypotéky sa nazýva aj tzv. americká hypotéka. Banky si však vyžadujú zriadenie záložného práva na nehnuteľnosť a preukázanie schopnosti splácať úver. V ojedinelých prípadoch vám bezúčelovú hypotéku môžu poskytnúť aj bez dokladovania príjmu. Všetko však záleží na bonite klienta.

Výška bezúčelovej hypotéky je v jednotlivých bankách rozdielna. Výhodou americkej hypotéky môže byť aj nižšia sadzba ako pri iných druhoch spotrebných úverov, ale taktiež aj dlhšia doba splatnosti.

Spolupracujeme s partnermi